Advert
Baktılar ama göremediler! Zavallı Kaynarca...
Sedat Balta

Baktılar ama göremediler! Zavallı Kaynarca...

BAKTILAR AMA GÖRMEDİLER(!) ZAVALLI KAYNARCA...

Her yağışta sel felaketi yaşanmış gibi görüntülere sahne olan Sakarya'da Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu ve SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş 1.3 milyarlık alt yapı yatırımlarını anlata anlata bitiremiyorlar.

Bırakalım Sakarya'nın ücra köşelerini, Adapazarı'nın göbeğindeki Katlı Pazar Yeri'nde her yağışta yaşananlar altyapıyla övünmeyi trajikomik hale getiriyor.

Mahallelerde evlerini, işyerlerini sular basan vatandaş, yandaş yerel basının verdiği altyapıya güzelleme yapan haberleri hangi psikolojiyle okuyordur dersiniz?

Kanalızasyonu, altyapısı sıfır. Bir metre bile yağmur suyu tahliye sistemi olmayan Kaynarca'dan söz edelim örneğin? Büyükşehir'in Merkez Atatürk İlkokulu önüne koyduğu bilboardlara astığı Zeki Toçoğlu fotoğraflı, "1.3 milyar lira alt yapı yatırımı yaptık" başlıklı afişler kızgın vatandaşlarca söküp atıldı.

Bu hareketi onaylamıyoruz, ancak bir metre altyapı yatırımı yapılmayan, dere genişletilmediği için yılda bir kaç kez sel yaşayan Kaynarca'da bu afişleri asmak yerine yatırım planlansa daha iyi olurdu.

Vatandaşın tasarruf yapmaya davet edildiği. Ekonomik savaş verildiği iddia edildiği; devletçe tasarruf önlemleri alındığı şu günlerde Büyükşehir Belediyesi'nin 5 yıldızlı otellerde toplantılar düzenlemesine ne demeli?

Kaynarca'da selden zarar görenlere 80 bin lira yardımı zor veren devlet; iş tanıtım toplantılarına gelince kesenin ağzını açıyor demek ki(!)

AKP Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AFAD Başkanı Hüseyin Kaşkaş selden sonra ilçeye geldiler. Hepsi aynı şeyleri söylediler: Yaralar sarılacak(!) Esnaf ve halkta beklenti oluşturdular...

Selin saatte 115 litre yağıştan dolayı yaşandığını söyleyerek afet dediler ama afet bölgesi ilan etmeye gelince şartlara uymuyor diyerek yan çizdiler.

Dere genişletilecek, yağmur suyu tahliyesi için alt yapı yapılacak bile diyemediler(!)

Köprülerin üzerinden gazetecilere poz verdiler, dereye baktılar ama göremediler.

KAYNARCA SİYASETİ SUS PUS!

Kaynarca demişken devam edelim: Devletimiz ilçenin 3 köyünü haritadan silecek Yırtmaçdere Barajı'ndan sonra bu kez de Kemerdere Barajı adında devasa bir baraj daha yapma kararı aldı.

Gerekçe aynı; İstanbul'un su ihtiyacının karşılanması...

Zavallı Kaynarca İstanbul'a yakınlığının avantajlarını kullanamadı ama dev metropol tarafından yutulmaktan kurtulamayacak gibi görünüyor.

Barajın yapılacağı 10 köyün olumsuz etkileneceği bazılarının sular altında kalacağını duyurduğumuz haberin yayımlanmasının üzerinden 2 gün geçtiği ve haber 10 bine yakın Kaynarcalı tarafından okunduğu halde yerel yöneticilerin, köylerin muhtarlarının, parti ilçe başkanlarının, sivil toplum kuruluşlarının yahu ne oluyor dememesi daha da enteresan ve acı bir gerçek! Zavallı Kaynarca demem ondan...

Antep'e Gazi, Urfa'ya Şanlı ünvanı verildi ya Kaynarca'ya bir ünvan verilecek olsa Zavallı Kaynarca olurdu belki de...

TOÇOĞLU OTOBÜSE BİNER Mİ?

Kaynarca ilçemizden ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'ndan devam edelim. Toçoğlu, "Ulaşımda standart yükseltilecek" diyor. Hangi standart... Kendisine önerim her zaman makam otomobiliyle geldiği Kaynarca'ya bir kez de otobüsle gelsin(!) Belediyesi'nin yönettiği toplu taşıma araçlarının standartını görsün.

Elçiye zeval olmaz. Toplu taşıma araçlarını kullanan Kaynarcalılar çektikleri sıkıntılar karşısında belki sesli tepki göster(e)miyorlar ama her gün Belediye yöneticilerinin kulaklarını çınlatıyorlar. Büyükşehir Belediyesi araçlara kameraları keyfinden mi koydu, ayakta yolcu sayısının iki katı yolcu alınmasına niye kayıtsız kalıyor.

İş ve öğrenci çıkış saatlerinde otobüslerde yaşanan sıkış tepiş duruma karşı yarım saat yerine en azından 20 dakikada bir otobüs koyulabilir.

 Kaynarca'dan en son araba 9.00'da, Adapazarı'ndan 10.00'da... Daha sonra İlçe ile Adapazarı kent merkezi arasında toplu ulaşım yok. Hadi ilçe halkının değeri yok ama İlçede 2 yüksek okul 500 üniversite öğrencisi var. Yolcu yok para şoför esnafı para kazanamaz derseniz, Büyükşehir Belediyesi o saatlerde kendi otobüslerini koyabilir.

Ulaşımın anayasasından söz ediyorsunuz, ulaşım standartını yükseltmekten bahsediyorsunuz, bari bunları görün!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye