Advert
AKP'de kutuplaştıran adayların şansı yok(!)
Sedat Balta

AKP'de kutuplaştıran adayların şansı yok(!)

Ve tarih tekerrür etti; 10 yıl önce aday adayı olmadığı halde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ilan edilen Zeki Toçoğlu gibi Ekrem Yüce de aday olmadığı halde Büyükşehir  Belediye Başkan adayı oldu. 
Hayırlı, uğurlu olsun...
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu gerek sosyal medyadan gerekse oğlunun avukat olmasıyla ilgili yaptığı törende veda mesajını vermişti. Yarın bununla ilgili daha direk bir mesaj vermesi olası. 
Toçoğlu 10 yıldır Sakarya'nın siyasette 1 numaralı ismi olarak görev yaptı. Performansı beğenilmemiş olacak ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden aday gösterilmedi. üç dönem kuralı engeli olmamasına karşın aday yapılmamasının başka bir izahı olamaz. 
Zeki Toçoğlu'nun başta Ali İnci olmak üzere partide taraf olması kapsayıcı, birleştirici abi olamaması aday gösterilmemesinin en büyük nedenlerinden biri olabilir. Ali İnci için de bu geçerli olabilir. 
AKP genel merkezi kutuplaştıran, parti içi kavgaların taraflarını aday yapmama politikası izliyor o yüzden kavgaların dışında kalan Ekrem Yüce gibi adayların şansı artıyor. İlçeler de bu böyle olacak gibi. 
Zeki Toçoğlu'yla ilgili çok sayıda haber yaptım. Köşe yazılarımda kendisiyle ilgili bir çok yorumda bulundum ancak kendisi ne yanıt verdi, ne de itiraz etti. 
Eleştirilerim her zaman saygı sınırında oldu buna rağmen sayın Toçoğlu iletişim kurma gereği duymadı. Bu bir yerel siyasetçi için kabul edebileceğim bir durum değil. 
Zeki Toçoğlu eleştiriye açık bir insan değildi. Geçen yüzyıldan kalmış bir politikacı prototipi çiziyordu. Umarım Ekrem Yüce, basın mensupları arasında ayrım yapmaz. Şeffaf, tarafsız bir çizgi izler. Bunu kendim için istemiyorum, öyle protokol ile oturmayı seven insanlardan değilim zaten. Ancak halkın haber alma ihtiyacı için gazeteci, Büyükşehir Belediy e Başkanı ilişkisinin eşitlikçi, özgürlükçü bir zeminde gerçeklemesi gerekiyor. Yoksa şeffafım, demokratım laflarıyla olmuyor!
Okurlarım bilmeyebilir AKP Büyükşehir aday adayı konusunda özgeçmişiyle ilgili bilinenleri de paylaşmak isterim: Ekrem Yüce Geyve ilçemizin Çengel köyünde doğdu. 64 yaşında. Erzurum Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi makine bölümünden Yüksek mühendis olarak mezun oldu. Erenler Belediye Başkanlığı, Çaykur Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Kalkınpa Projesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 
ŞİMDİ SIRA İLÇELERDE
Yarın Sakarya AKP teşkilatlarında ilçe başkanlığı görevlerinde bulunan 8 ilçe başkanı ve İl Başkanı Fevzi Kılınç Ankara'da mülakata katılacak. Burada aday olup olmamaları konusunda ya da istifa edip aday olmalarına izin konusunda görüşülecek. Daha sonra çok sayıda aday değerlendirilip ilçe belediye başkan adayları belirlenecek. 
AKP'nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce'nin de ilçelerdeki çalışma arkadaşlarını seçme konusunda fikrinin alınabileceği gerçeği var. 
Ekrem Yüce elbette bu konuda tek seçici olmayacak ama söz hakkı olacağı da bir gerçek. AKP'nin seçimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aliihsan Yavuz'un seçimde etkisi de yadsınamaz. Sonuçta AKP kapalı bir kutu gibi. Şeffaflık, demokratlık beklemek abesle iştigal olur. 
Son söz bir kişinin iki dudağı arasında o da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o ne derse o olur. Bizim yazdıklarımız, başka gazeteci arkadaşlarımızın yazdıkları birer tahminde öte değil elbette(!)
Geçtiğimiz hafta Kaynarca’nın Kocaeli Kandıra ilçesine sınır 4 mahalle muhtarı Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet alamadıkları gerekçesiyle Kocaeli’ye bağlanmak istediklerini açıklamıştı. 
Burada da Zeki Toçoğlu'nun diyoloğa açık olmayan kişiliği öne çıkıyor. Muhtarlara, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun makamının önünde yapmak zorunda kaldıkları açıklama muhatap bulamamalarına bariz bir örnektir. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye