Biz de 'Sarı Yelekli' olmaz / Olsa olsa 'Sarı Çizmeli' olur(!)
Sedat Balta

Biz de 'Sarı Yelekli' olmaz / Olsa olsa 'Sarı Çizmeli' olur(!)

Avrupa'da öfke büyüdü sarı yeleğini giyen sokaklara çıktı. 
Peşi sıra gelen akaryakıt zammı, elektrik, doğalgaz zamları çoğu düşük gelirli işçi, emekliler ve işsizleri sokağa döktü.
Fransa'da başladı, Avrupa'nın çeşitli ülkelerine kentlerine yayılıyor. 
Arap baharından sonra bu kez Avrupa'da fitili ateşlenen kitleler, sarı yeleklerini giyerek, gelir dağılımındaki adaletsizlik, işsizlik, göçler, mülteciler, düşük maaşlar gibi konularda öfkelerini gösteriyorlar. 
Halk yoksullaşırken, hükümetlerin zenginlere vergi indirimi, şirketlerin işçi atımını kolaylaştıran yasalar çıkarması tepkileri artırıyor. 
Umarım bu eylemler vurdu kırdılı, vandallıktan arınır.
Uygar bireyler olarak, haksızlık ve sorunlara duyarsız kalmayarak, neo liberal politikalara karşı çıkmaya, sosyal adaletsizliğe barışçıl yollarla da karşı durulabilir. 
Fransa'da yüzde 78'i haklı bulan sarı yelekliler hareketi Türkiye'yi etkiler mi? Bu oranda destek bulması imkansız gibi görünüyor. 
Türkiye'de yönetimler şeffaf olmadığı, hesap vermediği gibi, soru soran, sorgulayan, hesap soran kitleler de yok. 
Biz de 'Sarı Yelekliler' olmaz, olsa olsa 'Sarı Çizmeliler' olur...
Hükümetlerin, kötü belediye yönetimlerinin hatalarının bedelini Sarı Çizmeli Mehmet'ler öder!
Barış Manço'nun meşhur şarkısının sözlerindeki gibi: "Yaz tahtaya bir daha, tut defteri kitabı
Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı"
Türkiye'de dünyanın en adaletsiz gelir dağılımı varken; asgari ücret simit, çaya endekslenmişken; elektrik, doğalgaz, benzin, mazot, tüketim vergileri dünya rekorları kırarken; bizdeki sessizlik, kadercilik, boyun eğmek başka neyle açıklanabilir! Barış Manço'yu sevgiyle analım...

BU SEÇİMDE PARTİ BAYRAĞI AFİŞ OLMAYACAK
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini terk ediyoruz dedi. Çevreye saygılı kampanya yürütme kararı aldı!
Kulağa çok hoş geliyor. Mantıklı. Ancak kazın ayağı öyle değil. 
Erdoğan diyorki, artık kitle iletişim araçları çok gelişti. Siyasal partiler ve adaylar kendilerini kitle iletişim araçlarından çok daha iyi ifade edebilir. 
Kitle iletişim araçları denilen gazete, radyo, televizyon vs. Türkiye'de kimin kontrolü altında?
AKP'li adaylar dışanda hangi partinin adayının söyledikleri hakkaniyetle haber olur?
Televizyon kanalları, gazeteler CHP'li, İYİ Partili, Saadet Partili hatta MHP'li hangi adaya kapılarını, ekranlarını, sütunları açabilir ya da buna çesaret edebilir. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın televizyon ve gazetelerin yüzde 90'ına yandaş işadamları aracılığıyla sahip olduktan sonra bu açıklamayı yapması, çevreye saygılı kampanya yürütmek için midir, yoksa muhalefetin sesini daha da kısmak mıdır?
Yandaş basının ağırlığı yalnız ulusal basında kalsa iyi. Yerel basının da durumu aynı hatta daha kötüdür.AKP'li belediyeler ve ilan verenlere göbeğinden bağlı yerel basının bağımsız, tarafsız kalması mümkün görünmemektedir. 
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde partiler arası yarış eşit koşullarda yapılmayacaktır. Muhalefetin belediye başkan adaylarının kendilerini ifade etmesi için afiş, broşürden başka; sosyal medyadan başka seçenek yoktur.
Ama çekirge bir sıçrar, iki sıçrar... Gün gelir mızrak cuvala sığmaz olur...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak