Advert
Sarı öküzü vermeyecektin ey Sakaryalı
Sedat Balta

Sarı öküzü vermeyecektin ey Sakaryalı

SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİN EY SAKARYALI(!)
Önce Zirai Donatım Fabrikası gitti(!)
Sonra Şeker Fabrikası (!)
Sonra Trenimizi aldılar elimizden...
Şimdi sırada Tank Palet Fabrikası var(!)
Bu fabrikalar Adapazarı'nı Adapazarı yapan fabrikalar...
TÜVASAŞ da kapatılmadıysa da eski etkinliğini yitirdi. 
Zirai Donatım Fabrikası kapatıldığında Şeker İşçisi, Tank Palet İşçisi, Tüvasaş işçisi gereken tepkiyi göstermedi. Kapatılmasına seyirci kaldı. 
Şeker Fabrikası özelleştirilirken de diğerler sessiz kaldı...
Tren gitti bu fabrikaların işçileri yine sustu. 
120 Yıllık Adapazarı treni sudan sebeplerle seferlerden kaldırılıyor ama CHP Sakarya Kadın Kolları dışında kimseden ses yok
4 Kişilik bir Adapazarlı aile İstanbul'a trenle 80 liraya gidip gelirken şimdi otobüsle 240 lirayla gidip dönebiliyor. İnsaf(!) Adapazarı treninin gara gelmemesi seferlerin iptal edilmesi yalnız CHP'li kadınların mı sorunu?
Yarın 24 Aralık 2018 Pazartesi günü saat 18.00'da Tank Palet işçileri Gar Meydanında toplanıp dertlerini kamuoyuyla paylaşacaklar. 
Adapazarlılar yine sessiz mi kalacaklar yoksa farklı davranıp işçi kardeşlerinin, komşularının, hemşehrilerinin yanında mı yer alacaklar. Bu tavır aslında kendi geleceklerinin, kötü gidişe dur demenin miladı olabilir. Bakalım. 
Sarı Öküz hikayesini hatırlamanın tam zamanı(!)
Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş.
Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.
"SUÇ HEP O SARI ÖKÜZ''DE..."
Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:
"Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz''de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım."
Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz''ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.
"AFERİN SİZİ KUTLARIZ!"
Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk''u istemişler:
"Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim."
Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk''u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.
"NEREDE KAYBETTİK BİZ BU SAVAŞI?"
Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, "Verin bize şunu, yoksa karışmayız" demeye başlamışlar.
Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, "Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük" diye sormuş.
Boz Öküz, Benekli Öküz''ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli "Biz" demiş, "Sarı Öküz''ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı.."

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye