Adaylar ne zaman açıklanacak?
Sedat Balta

Adaylar ne zaman açıklanacak?

ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK
Millet geçim derdine düşmüşken; seçim derdine düşenlerin hali duman.
Sakarya'ya borcum var ödemek istiyorum ayağına, yağlı maaşlara, rahat koltuklara, lüks makam araçlarına aday olanlar bir yandan parti içinde diğer adaylarla yarışırken öte yandan ittifak kurbanı olmaktan korkuyorlar. 
CHP ve MHP'de aklından Büyükşehir Belediyesi aday adaylığını düşünenlerin ittifak barajına takılması gibi; önümdeki günlerde partilerin ilçe belediyelerine aday adayı olanlar da aynı riski taşıyorlar. 
AKP - MHP'nin oluşturduğu Cumhur ittifakında MHP en az 12 ilçede aday çıkartamayabilir. MHP'nin Sakarya'da 4 ilçede aday çıkarmakta direndiği konuşuluyor.
CHP - İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet ittifakında ise İl Başkanı Erdoğan Isır, "CHP olarak açıkladığımız 5 ilçedeki adaylarımız kırmızı çizgimizdir" diyerek 11 ilçede aday çıkartamayabileceklerinin sinyalini verdi. 
Adaylık düğümü en geç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Ocak Pazar günü saat 15.00'de AKP ve MHP'nin Sakarya adaylarını açıklamasıyla son bulacak. 
CHP ve İYİ Parti de gelişmeye göre adaylarını netleştirecektir. Ben politikanın şapkadan tavşan çıkarma illüzyonundan bu millet için hayırlı bir şey çıkacağına inanmayanlardanım.
SENDİKACI POLİTİKACIDAN MEDET UMARSA
Zirai Donatım, Şeker Fabrikası en son Tank Palet; sırada Vagon Fabrikası var. 
Türk- İş Başkanı Ergün Atalay çırpınıyor. Son sözleri acıklı: "Asgari ücretle ilgili bir şey söyledim, beni linç ettiler. Bunda da edebilirler." 
İktidar partisinden umudu kesen Atalay muhalefet partilerinden yardım bekliyor. "Bütün siyasal partiler bir araya gelerek bu iş için tek yürek olmalıdır" diyerek bir bakıma ülkemizde sendikacılığın geldiği zavallılığı itiraf ediyor.
SSK emeklisi bir işçinin maaşının bin 125 lira olduğu ve sendikaların sessiz kaldığı ülkemize yakışan bir söylem. 
Dün 4 partinin Sakarya il başkanları Cumhuriyet Halk Partisi il binasında ortak bir basın açıklaması yaparak Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirme kararına karşı çıktılar. 
Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti İl Başkanlarının AKP'yi ve destekçisi MHP'yi özelleştirme kararından vazgeçirmek konusunda ikna etmeleri zor görünüyor.
Tank Palet işçisi önce fabrikadan çıkmayarak eylem başlatmıştı. Ancak bu eylem cılız kaldı. Ardından çevre illerden gelen Harp- İş ve Türk- İş'e bağlı sendika üyelerinin de katılımıyla Gar Meydanı'nda miting düzenlendi. 
Bu mitinge MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül ve MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar da katılarak işçilerin yanında olduklarını gösterdiler. 
Sayın Bülbül ve Akar'ın işçilerin yanında duruş sergilemesi taktire şayan(!)
Ancak asıl duruşu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu özelleştirmeye karşı durarak göstermeliler ki bir kıymeti harbiyesi olsun!
CHP, İYİ Parti, SP ve MHP'nin TBMM'indeki oyları bu oyunu bozmaya yeter. Peki MHP Milletvekili Levent Bülbül partisine rağmen özelleştirmeye karşı duruş sergileyebilir mi?
Ancak asıl duruşu Tank Palet işçisi Sakarya'da her seçimde yüksek oranda oy verdikleri AKP'ye karşı yerel seçimdeki duruşlarıyla göstermelidir. 
Gerisi lafı güzaf... Boş laf...
Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, dün Tank Palet Fabrikası'na gelerek işçilerle yemek yedi. Eski Genel Kurmay Başkanı, yeni politikacı Hulisi Akar, işçileri ekmek teknelerinin özelleştirilmesi konusunda ikna eder mi bilmem. 
Ama işçilerin Akar'ı ikna edemeyecekleri kesin. Çünkü karar yukarıdan(!)

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak