Çalışamayan gazeteciler gününe dönmeden
Sedat Balta

Çalışamayan gazeteciler gününe dönmeden

ÇALIŞAMAYAN GAZETECİLER GÜNÜNE DÖNMEDEN

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Gazetecilerle ilgili süslü sözlerin söylendiği, demokrasinin yolunun basından geçtiğinin yinelendiği bu günümüzü kutlayanlara teşekkür ederek başlamak istiyorum. Önceki gün SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un, dün Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in, akşam AKP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin basın mensupları onuruna verdikleri kahvaltı ve yemek davetleri için de teşekkür ederim.

Gazeteci örgütlerinin temsilcileri yaptıkları açıklamalarla basınımızın zor bir dönemden geçtiğini vurgularken, işsiz kalan gazetecilerin sayısındaki artışa, kağıt fiyatlarındaki rekor artışlara dikkat çekiyorlar.

Hepsi doğru basınımız gerçekten zor bir dönemden geçiyor.  Ne yazık ki bu zorluk ülkemizde gazetecilik yapanları değil 80 milyon insanımızı olumsuz etkiliyor.

Sakarya Valisi sayın Ahmet Hamdi Nayir’in kutlama mesajında belirtttiği gibi, “Güçlü bir demokrasi, güçlü bir hukuk sistemi, şeffaf ve demokrat bir oluşmasının yolu da güçlü basından geçmektedir.”

Meseleye tersinden bakacak olursak; şu andaki gibi gittikçe zayıflayan, güçlü bir basın olmadığında sonuç şeffaflıktan ve demokrasiden uzak bir ülkedir.

Böyle bir ülke de en temel haklar tehlike altında demektir.

Hukuk ve demokrasinin olmadığı ülkelerde ekonomi de güçlü olamıyor. Yabancı yatırımcı gelmiyor. Beyin göçü yaşanıyor. O ülkede doğmuş en değerli yetenekler başka ülkelere kaçıyor. Sermaye sahipleri başka ülkelerin vatandaşlığına geçiyor.

Düşük gelire rağmen gazetecilik yapmakta direnen bizim gibi insanlar artık bu yükü taşıyamayacak durumdalar.

Ulusal ve yerel basınımızın bağımsızlığını yitirmesi ülkenin geleceğini yitirmesine yol açacaktır.

Ateşten günler yaşadığımız Kurtuluş Savaşı günlerinde, mütareke basını olmasaydı Osmanlı’nın küllerinden Türkiye Cumhuriyeti doğabilir miydi?

Savaş koşullarında İstanbul’dan matbaa makinelerinin Ankara’ya taşınması, Kuvayi Milliye hakeretini destekleyen gazetelerin, Anadolu Ajansı’nın kurulmasının savaşın kazanılmasındaki rolünü Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk adlı kitabında uzun uzun anlatır.

Bugün Türkiye’de gazeteciler her kesimin hakkını savunurken kendi haklarını savunamayacak duruma gelmişlerdir.

Sendikal hakları savunan gazetecilerin kaçı sendikalıdır. Sakarya’da yayın yapan 7 gazetenin hiç birinde sendika yoktur mesela.

Kağıdın pahalı olması, resmi ilan ücretlerinin düşük olması, sosyal medya ve dijital gazetecilikle rekabet gibi sorunlar elbette basınımızın önemli sorunları arasındadır.

Ancak bunlar değişen teknoloji ve küresel dünyaya uyum sağlamak, kendimizi geliştirmek, demokrasiye, yerel demokrasiye, insan haklarına katkı sağlamak gibi sorumluluklarımıza mazeret olmamalı.

Önümüzdeki 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü yıldönümlerinde daha nitelikli gazetelere sahip olma dileğiyle…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Ambulans ile otomobil  çarpıştı
Ambulans ile otomobil çarpıştı