Advert
Vatandaş sonunda kafayı yedi(!)
Sedat Balta

Vatandaş sonunda kafayı yedi(!)

Vatandaş sonunda kafayı yedi(!)
Ülke olarak sonunda kafayı yediğimizi en son Yavru muhalefet pardon, iktidar Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli saptadı...
MHP lideri Bahçeli partisinin haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmada, parti olarak "Ruh Sağlığı Yasası" hazırlığı yaptıklarını yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacaklarını söyledi. 
Devlet Bahçeli kürsüden şöyle konuştu: "Vatandaşlarımızın maddi ve manevi zorluklarının yanında ruhsal olarak sorun yaşadıklarını görüyoruz. Ağırlaşan problemlerin farkındayız. Hakların, sınırların ve yetkilerin açık ve net şekilde belirlendiği bir toplumsal sözleşmeye yani ruh sağlığı yasasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de bu alanda bir boşluk hakimdir. Ruh sağlığı yasasının bu yıl içerisinde TBMM'den çıkarılmasını temenni ediyorum. Bu konuda bir kanun teklifi hazırlayan genel başkan yardımcımızı tebrik ediyorum..."
Milletçe kafayı yediğimiz kesin ancak Ruh Sağlığı Yasası halkımıza derman olur mu şüpheliyim. 
MHP'nin Ruh Sağlığı Yasası'nı çok merak ediyorum doğrusu.
Sayın Bahçeli vatandaşlarımızın maddi ve manevi zorluklar yaşadığını belirterek, bunun yanında ruhsal sorun da yaşadıklarını görüyormuş. 
Asgari ücretin 2 bin lira olduğu yoksulluk sınırının 7 bin lira olduğu bir ülkede ruhsal sorun yaşamamak mümkün mü?
Milletçe izlenme rekorları kıran Müge Anlı'nın programındaki Palu ailesi vakası ortadayken dumura uğramamak mümkün mü?
Bir kaç gün önce Sakarya'da yaşanan olayı anımsayalım. Trafikte yol vermeme tartışmasından sonra tartıştığı kişinin otomobilini takip edip yetişemeyince tabanca ile ateş edip ensesinden vuran vatandaşı ele alalım.
Geçen ayda yine Sakarya'da yaşanan trafikte incir çekirdeğini doldurmayan bir nedenden dolayı yaşanan kavga sonrasında  otomobile iki kez çarpıp öldüremeyince. Otomobilinden inen adamı kamyonla ezen vatandaşın ruh sağlığını değerlendirelim. 
Ruh sağlığı yasası değil, ruh sağlığı anayasası, babayasası yapsak nafile...
RUH SAĞLIĞI YASA TASARISI
Psikiyatri ve psikologlarca desteklenen geçen yıl hazırlanan Ruh Sağlığı Yasası tasarısında yasanın amacı şöyle tanımlanıyor: "
Bu yasanın temel amacı insan hakları ve çocuk hakları ilkeleri doğrultusunda toplum ve bireyin ruh sağlığının korunmasına ve ruhsal yönden sağlıklı gelişimin sağlanmasına yönelik temel ilkeleri belirlemek, ruh sağlığı sorunu olan bireyleri saptamak, ilgili hizmet standartlarını tanımlamak, ruh sağlığı hizmet ve desteklerine acil erişim ihtiyacı duyan bireylerin, ihtiyaç duydukları hizmet ve destekleri, mümkün olan en kapsamlı ölçüde ve gönüllü temelde almalarını ve kendi iyileşme süreçlerine dahil olmalarını, bu doğrultuda verilecek önleyici, destekleyici ve iyileştirici hizmetleri mümkün olan en az kısıtlayıcı ve en uygun yöntemlerle sağlamaktır. Ayrıca sosyal bağlar kurulmasını, ekonomik kendine yeterlik sağlayacak hizmetler ağı düzenlenmesini ve denetlenmesini de sağlamaktır."
ZORUNLU TEDAVİ
Yasa tasarısında başkalarına veya kendine zarar verme riski görülen kişilerin zorunlu olarak tedavi edilmesi de tanımlanmış. 
Madde şöyle: "Zorunlu yatış ve/veya tedavi: Ruh sağlığı yasası dışındaki yasalar gereği ya da ruhsal hastalığa bağlı kendine ya da başkalarına zarar verme ve/veya zarar görme riski olduğunda, hem kişinin tedavisini, hem de kişinin ve toplumun güvenliğini sağlamak amacıyla, risk halinin ortadan kalkmasına ya da önemli ölçüde azalmasına dek kişinin kendisinin ve yasal vasisinin rızasının olup olmamasına bakılmaksızın mahkeme kararıyla yatırılması ve/veya tedavi edilmesidir."
AÇIK HAVA TIMARHANELERİ
Bu yasanın keyfi uygulanması halinde ki Türkiye'nin hukuk devleti olma konusundaki sorunları ortada. Tıklım tıklım dolu hapishanelere ek olarak 8 büyük hapishane inşaatı sürdürüldüğü ülkemizde en az 80 büyük tımarhaneye ihtiyaç olacaktır. 
Açık hava tımarhaneleri de çözüm olarak düşünülebilir(!) Ha unutmadan söyleyeyim tasarıda hakaret edenler için de bir madde var, sosyal medyayı dikkatli kullanın yoksa beyaz gömleği giyebilirsiniz. Fişleme için de ayrı bir madde açılmış haberiniz olsun. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye