Reis 11 Başkanı niye çizdi
Sedat Balta

Reis 11 Başkanı niye çizdi

REİS 11 BAŞKANI NİYE ÇİZDİ

AKP belediye başkan adayları listesinde 16 AKP’li başkandan 10’u aday gösterilmedi. Üç dönem kuralına takılan 3 başkanı saymazsak bizzat 7 ilçenin belediye başkanı AKP Genel Merkezi tarafından başarısız bulunarak yeniden aday gösterilmedi. 

Bunlara yeniden aday gösterilmeyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu da eklemek gerekir.

Bazı ilçelerde 3 dönem kuralının esnetildiği düşünülürse; AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sakarya’da görev yapan 17 belediye başkanından 11’ini başarısız bularak ‘çizdiği’ sonucu çıkarılabilir.

Oysa içlerinde Akyazı ve Kaynarca gibi her seçimde oy oranı bakımından Sakarya birinciliği ve ikinciliğini kaptırmayan başkanlar da bulunuyor.

Demek ki AKP’de aday gösterilmek için bilmediğimiz kriterler geçerli.

AKP’de dün öğle saatlerinde aday listeleri açıklandıktan daha sonra aday olacaklara bildirildikten sonra akşam üstüne doğru sosyal medyanın etkisiyle 16 ilçede kimlerin aday gösterileceği netleşti.

Önce yaşanan sessizlik saatlerinden sonra akşam saatlerinde yine sosyal medyada tepkiler dile getirilmeye başlandı.

İlk bomba Milliyetçi Hareket Partisi seçmeni ve yöneticilerinden geldi. AKP ile MHP arasında kurulan Cumhur İttifakı gereğince Sakarya’daki 16 ilçeden yalnızca Taraklı’da MHP adayının destekleneceği bilgisi başta aday adayı olanları isyan ettirdi.

İlk tepkilerden biri Hendek’ten geldi. MHP’nin Hendek Belediye Başkanlığı aday adaylarından Turgut Babaoğlu’nun bağımsız aday olarak seçime gireceği iddiaları sosyal medyada destek buldu.

Turgut Babaoğlu’nun yakın çevresine çalışmalara başlıyoruz dediği öğrenildi.

Karasu’da halk tarafından başarılı bulunan Mehmet İspiroğlu’nun da bağımsız ya da başka bir partiden aday olabileceği konuşuluyor.

Erenler’de 25 aday adayı varken Fevzi Kılıç’ın aday gösterilmesine de, “İthal aday istemiyoruz” denilerek tepki gösterenler oldu.  Aday listesine Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un gölgesinin düştüğü iddaları da yoğunlukta. Kadın aday gösterilmemesi de eleştiri konuları arasında.

CHP İL BAŞKANININ YORUMU

CHP İl Başkanı Erdoğan Isır’ın yorumu ilginçti. Seçim sürecinin başında AKP’nin 17 ilçeyi kazanamayacağı iddiasında bulunan; hatta kazanırsa istifa edeceğini söyleyen CHP İl Başkanı, AKP’nin Taraklı’da aday çıkarmayacağı açıklanınca şimdiden bir belediyeniz gitti diyerek renkli söylemini sürdürdü.

İL İLÇE BAŞKANLARI ADAY GÖSTERİLDİ

AKP’de 150’den fazla belediye başkan adayı arasında eski il ve ilçe başkanlığı görevlerinde bulunmuş isimler listede yer buldu.

Eski İl Başkanlarından Yusuf Alemdar Serdivan’da 3’üncü kez aday gösterilirken, eski İl Başkanı Fevzi Kılıç da Erenler Belediye Başkanlığına aday gösterildi.

Kaynarca eski İlçe Başkanı Murat Kefli Kaynarca Belediyesi’ne, Karasu eski İlçe Başkanı İshak Sarı Karasu Belediyesi’ne, Hendek eski İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu Hendek Belediyesi’ne, eski Adapazarı ilçe Başkanı Mutlu Işıksu da Adapazarı Belediyesi’ne aday gösterildi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Ambulans ile otomobil  çarpıştı
Ambulans ile otomobil çarpıştı