Advert
Su akar milletvekilleri bakar
Sedat Balta

Su akar milletvekilleri bakar

SU AKAR MİLLETVEKİLLERİ BAKAR
Pazar günü yapılan Kaynarca Ziraat Odası Kongresi'ne yeniden başkan seçilen İbrahim Çakar'ın milletvekillerini eleştirdiği sözleri damgasını vurdu. 
2017 Yılı haziran ayında Kaynarca'da derenin taşması sonucu  20 bin dönüm sular altında kalmış. 2 bin 600 çiftçi ailesi bu durumdan zarar görmüştü. 
Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, zararı belgeleyip, sık sık yaşanan sel sorununa engel olacak çözüm önerileriyle birlikte milletvekillerinin kapısını çaldı. Ancak başta yüzde 70 oranında oy alan başta iktidar partisi milletvekilleri olmak üzere Sakarya milletvekilleri kılını kıpırdatmadı.
Yerel ve ulusal basında çıkan haberlerle Türkiye'nin duyduğu seli milletvekilleri gibi Kaynarca siyaseti de duymadı. O dönem İlçe Başkanı, şimdi AKP'nin İlçe Başkanı olan Murat Kefli de etkisiz kaldığı için eleştirildi. 
Kaynarca Ziraat Odası Başkanı yarı kamu kurumu niteliğinde olsa da sivil toplum örgütü ve meslek örgütü başkanlarından duymaya alışık olmadığımız dürüstlük ve açıklıkla olayı kongreye katılanlarla paylaştı. 
Ziraat odası başkanları, AKP İlçe Başkanı, Belediye Başkanı Kefli, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarların bulunduğu salona konuşan İbrahim Çakar, olaydan sonra kapsamlı bir rapor hazırladıklarını, milletvekilleriyle toplantı yaptıklarını ancak Mustafa İsen dışında hiç birinin ilgilenmediğini cesur bir dille açıkladı.
Çakar'ın bu konuda şöyle konuştu: "Sayın muhtarlarımız da iyi biliyorlar, Sakarya milletvekilleriyle bir toplantı düzenledik. Burada oluşturduğumuz raporu milletvekillerimize sunduk. Milletvekillerimizin içinde bu olaya tek duyarlı kalan Mustafa İsen oldu. Elinden geldiğince uğraştı ama şartlar elvermediği için yeni dönemde de milletvekili seçilemediğinden bu konunun üzeri kapandı. Ama biz genel merkezimizle istişare içinde olarak yeni dönemde sel sorunun çözümü için mücadele vermeye devam edeceğiz."
İbrahim Çakar'ın bu konuşması milletvekillerinin özellikle de gücü elinde tutan Sakarya milletvekillerinin 2 bin 600 çiftçi ailesinin zarar gördüğü, 20 bin dönüm tarım arazisinin olumsuz etkilendiği bir durumda bile Kaynarcalıların yanında olmadığına güzel bir örnek. 
Aynı durum 2018 yılında yaşanan ve ilçe merkezinde büyük zarar veren selde de yaşandı. İktidar milletvekilleri geldi baktı ve gitti. Hemen hiç bir yardım yapılmadı. Mazeret için bu bir afet yapacak bir şey yok denildi. Ancak iş afet bölgesi ilan etmeye gelince. Mevzuat böyle diyerek yan çizdiler. 
Çok sayıda otomobil, ev ve işyerinin zarar gördüğü sele karşı AFAT'tan 45 bin lira, Sosyal Yardımlaşmadan 40 bin lira yardım yapıldı. Yapılan yardım toplamı 80 bin dolayında oldu ve bir otomobilin zararını bile karşılamadı. 
İbrahim Çakar'ın Kaynarca'da yeni oluşumcuarın belediye başkan adayı olacağı biliniyor. AKP milletvekilleri ve o dönem sel zararları karşısında etkili olamayan İlçe Başkanı Murat Kefli'nin tutumu seçim döneminde gündeme gelecek gibi görünüyor. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye