Sakarya'nın hastalıklı grubu...
Sedat Balta

Sakarya'nın hastalıklı grubu...

"Türkiye'de asayişi sorunlu illerin başında Sakarya geliyor. Ben bunu şuna bağlıyorum. Burada soruyorsunuz ya, 'Hangi millettensin kardeşim' o soruyu soruş şeklinizden çok hoşlandığımı söyleyemem... Ben buraya gelmeden önce Sakarya denince mafyanın cirit attığı, öldürme ve yaralamaların hat safhada olduğu bir algı vardı... Halk grupları arasındaki yarışma çok fazla...Ama bir grup var ki kriminolojik vaka...
Şiddet değerlendirmesinde Sakarya Marmara Bölgesi ikincisi... İstanbul'u anladık, onun birinciliğini alamayız da, Bursa, Kocaeli dururken nasıl şiddette ikinci sıraya oturuyoruz? Ama maalesef sonuç doğru.
Bence bu şehrin kronik sorunu, herkesin demiyorum, şiddet meyillisi patalojik bir grubun olması. Polis nüfus bölgesi 750 bin kasten öldürme sayısı 22. Sadece polisiye hizmetlerle önünün alınacağı bir durum değil. Sizlere (basına), ailelere, eğiticilere çok büyük sorumluluk düşüyor. Bu kafanın değişmesi lazım. 
Burası görev yaptığım altıncı ilim bu kadar kafasına estiğinde sorgulamadan, vicdanı sızlamadan adam vurma olayını burda gördüm. Belki başka bir ilin 10 günde yakaladığı silahı biz burada 1 günde yakalıyoruz. Çok kayıt dışı silah var. 
Terör bölgesinde bu kadar silah atılmıyordur. 
SİLAH EĞİTİMİ VERİLMELİ
Ehliyet alırken bile kursa gidiyoruz. Eğitim görüyoruz, ondan sonra sınav yapılıyor. Bize sonra ehliyet veriliyor. Ruhsatlı silah olsun ama böyle bir eğitimi olsun. Sağlık kontrolü olsun. Ehliyet alırken olduğu gibi psikolojik bir test olsun. Adam geliyor, ruh hastası mı diye testten geçirmeden hemen ruhsat veriyoruz. Ben akademide 1 sene sadece güvenli silah taşıma eğitim gördüm. İnanın silahla atış yapma eğitimi kadar önemli."
Yukarıdaki sözler bana değil Sakarya Emniyet Müdürü'ne ait. 
GAZETECİLİK YAPANDAN KORKUYORLAR
Gazetecilik, yalansız, dolansız, dürüst, şeffaf, tutarlı ve ilkeli olduğunca halka yararlı olunabilen bir meslektir. Ancak son yıllarda ülkemizde gazetecilik yandaş, yalaka, iki yüzlü insanların öne çıktığı bir meslek oldu çıktı. Bunun en büyük nedeni gazete patronlarının yerel ve geneldeki iktidar korkusudur. 
Namuslu, dürüst, işinin hakkını vermek isteyen kalemler bir bir meslekten el çektiriliyor. Bir değerli kalem daha veda etmek zorunda kaldı. 
Hürriyet Gazetesi'nden meslek büyüğümüz Faruk Bildirici de veda etmek zorunda kalanlardan biri oldu. Son yazısında okurlarına şu sözlerle veda etti: "Ben hep gazetecilik, sessizlerin sesi, mağdurların savunucusu, kamu yararının yılmaz bekçisi olsun; bağımsızlığından ödün vermesin; çıkar gruplarına aracılık etmesin; gerçekleri deforme etmeden aktaran, her konuya ve herkese eleştirel yaklaşan bir güç olsun istedim. Bu gün olmamış olabilir ama yarın mutlaka..."
Ulusal ve yerel basınımızdaki yaprak dökümü sürüyor. Gazeteler hızla kirlenmeye devam ediyor, halk düşmanlarının eline geçiyor. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak