İki yüzlü politika
Sedat Balta

İki yüzlü politika

İKİ YÜZLÜ POLİTİKA
AKP Genel Başkan Yardımcısı, Sakarya Milletvekili Aliihsan Yavuz'un, Adapazarı treninin en kısa zamanda Adapazarı'na geleceği vaadini görünce politikanın iki yüzlülüğü geldi aklıma. Madem trenin gelmesine engel yoktu da yıllardır niye dar gelirli insanları pahalı ulaşıma mahkum ettiniz. AKP Kaynarca ilçe Başkanının seçime bir ay kala doktorsuz Kaynarca hastanesine haftanın 2 gün gelecek çocuk doktoru müjdesinde olduğu gibi...
Politikanın anlamı halkımıza göre yalan dolandır, politika yapma diye bir deyim vardır. Politika halk arasında çok yüzlülük olarak da tarif edilir, 
 Poli, Latincede "çok" anlamına gelir. Tika ise "yüz" demektir. Bu türetilişte politikanın birçok yüzü olduğu, politik olayların görünen yüzünün ötesinde nedenlerinin bulunduğu ve politik eylemdeki çok sesliliğin vurgulandığı söylenebilir. Ancak bu bizim ülkemizde ikiyüzlülükten başka bir sonuç üretmiyor.
Sonuç ortada vahşi kapitalizmi yaşıyoruz, halkı dikkate alan yok, politikacılar uyuyor, sendikalar seyrediyor ve gelecek bokun içinde(!) Tıpkı fıkradaki gibi:
Çocuk babasina sorar: "Baba politika nedir?" 
Baba söyle der:bak oğlum, ben eve para getiriyorum, öyleyse ben kapitalistim. Annen parayi yönetir,öyleyse o hükümettir. Deden paranın doğru idare edilip edilmedigine dikkat eder, öyleyse o da sendikadir. Hizmetçi kız ise isçi sinifidir. Bizlerin ise tek hedefi vardir, senin rahatlıgin. dolayısiyla sen de halksın ve altında bezi ile yatan küçük kardeşin ise gelecektir. Söyle bakalım anlayabildin mi?" 
Çocuk düsünür ve o gece babasının anlattiklarını düsünecegini yarın yanıtını vereceğini söyler. 
Gece yarisi cocuk uyanır. Çünkü kücük kardesi altını pisletmistir ve ağlamaktadir. Ne yapacaginı bilemeyen çocuk anne ve babasının yatak odasina gider. Annesi yalniz ve derin bir sekilde uyumaktadir, öyle ki onu uyandiramaz. Hizmetçi kızın odasına gider bakar ki babasi hizmetçi kizla yatmaktadır. Dedesi de pencereden gizlice onlari izlemektedir. Hepsi öyle mesguldürler ki çocugun orada oldugunu farketmezler bile. Çocuk hiçbir sey yapamadan yatağına geri döner. 
Ertesi sabah baba çocuga kendince politikanin ne oldugunu anlatmasini ister. "Evet" der çocuk, "kapitalizm" isçi sinifını kötüye kullaniyor... Sendika bunu seyrediyor... Bu arada hükümet uyuyor... Halk ise dikkate alınmiyor... Ve gelecek bokun içinde yatıyor! İste politika budur...
ADAYLARIN UÇUK POLİTİKALARI
Bazı belediye başkan adaylarının uçuk, belediyenin sorumluluğunda olmayan, yetkisini aşan vaatlerine gördükçe insan sormadan edemiyor: Ya sayın başkan adayları sizden belediyecilik istiyoruz. Görev alanınızdaki işleri yapın yeter, fazlasında gözü olan yok. Ne mi istiyoruz vatandaş olarak. 
Temiz bir hava istiyoruz, kötü kömürlerin şehirlere girmesine izin vermneyin yeter.
Düzgün yolumuz olsun, düzgün kaldırımlar olsun rahatlıkla yürüyebilelim. Engelli bireyle tekerlekli sandalyeleriyle rahatça gezebilsinler. 
Yeşil alanlar, çocuk parkları temiz, düzenli olsun.
Ulaşım sıkış depiş olmasın, sabah ve akşam çıkış saatlerinde ek seferlar koyun, insanları kamyonda mal taşır gbi taşımayın. 
Ucuz güvenli raylı sistemleri trenimizi istiyoruz bunu yapın yeter. 
İmar planı yaparken yandaşlarınızı kayırmayın, düzgün iş yapın yeter be kardeşim biz razıyız. İstemeyiz uçuk, kaçık mega projeleriniz sizin olsun. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak