Murat Kefli niye kazanır, niye kaybeder?
Sedat Balta

Murat Kefli niye kazanır, niye kaybeder?

AKP Belediye Başkan Adayı Murat Kefli, 5 Yıl İl Genel Meclisi'nde Kaynarca'yı temsil etti. Bir 5 yıl de iktidar partisinin ilçe Başkanı olarak görev yaptı. Bu 10 yılda Kaynarcalıları memnun edebildiyse kazanır. 2017 yılında 9 köyümüzde trilyonlarca zarara neden olan sel baskınında vatandaşın yanında olabildiyse; 2018 sel baskınında hemşehrilerinin yaralarını sarabildiyse; 500'e yakın engelli ve yoksul Kaynarcalı hemşehrimizin maaşı kesilirken gerekli çabayı gösterdiyse; gençlerimize iş başta diğer konularda yaralara merhem olabilmişse kazanır.
AKP Kaynarca Belediye Başkan Adayı Murat Kefli'ye seçmenlerin en çok yönelttikleri soru, "5 Yıl İl Genel Meclisi Üyesi, 5 yıl iktidar partisinin ilçe başkanlığı görevlerinde bulundun ne yaptın?"
Seçim vaatlerinde Seyran Deresi'nin ıslah etmekten, işsizliğe çözüm bulmaya kadar bir dizi vaat veriyor. Arazilerin parsel yapılmasıyla ilgili olan 18'in madde uygulamasında arazinin yüzde 40'ına belediye olarak el koyacağız açıklaması talihsiz bir açıklamadır. 
Acarlar Longozu'na tesis yaparak turizme kazandırmaktan bahsediyor oysa 13 yıl önce İl Genel Meclisi Üyesi olarak Kaynarca'yı temsil ederken; Meclis kürsüsünden Acarlar Longozu'nun değeri nerden geliyor. Orası sinek yuvası sülük yuvası diyordu. Yıllar sonra nihayet Acarlar Longozumuzun değerini anladı buna da şükür(!)
2017 Yılında yaşanan sel baskınında, Büyükyanık, Birlik, Turnalı, İşaret, Başoğlu, Ortaköy, Yeşilova, Uzunalan ve Kulaklı köylerinden 2 bin 616 çiftçimiz büyük ölçüde zarar görmüştü. O felakette dönemin İlçe Başkanı Murat Kefli, Ziraat Odası Başkanı ve 9 muhtarın imzası ile milletvekillerine, AKP İl Başkanı Fevzi Kılıç ve Tarım Bakanlığına gönderilen zarar raporuna destek vermemişti. Kefli'nin "O işten bir şey çıkmaz" dediği rapor dönemin milletvekilleri Mustafa İsen, Recep Uncuoğlu ve Ali İnci'ye sunulmuştu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği sel baskınında zarar gören arazilere dair raporu Tarım Bakanlığı'na iletmişti. 
Murat Kefli'nin sorunu yok sayması ise üreticilerin tepkisine neden olmuştu. Oysa Devlet Su İşleri daha önce derelerde alacağı önlemle sel felaketi önlenebilirdi. 
2018 Yılında ise Kaynarca ilçe merkezinde bir sel felaketi yaşandı. Kaynarca'da selden 104 işyeri, 38 ev, 5 devlete ait bina zarar görmüş. Ayrıca 56 araçta selden zarar gördü.
Seçimden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya milletvekilleri geldi ve yaraların sarılacağı müjdesini verdiler. Sanayi çarşısı esnafı ve evleri selden zarar gören hemşehrilerimizde büyük bir beklenti oluştu. Ancak daha sonra verdikleri sözleri unuttular. Esnaf ve halkta büyük bir hayal kırıklığı oldu. 
Seyran Deresi'ni doğru dürüst ıslah etmedikleri için yaşanan sele bu bir afet diyen milletvekilleri; iş afet bölgesi ilan etmeye gelince yan çizdiler. Afet şartları oluşmamışmış. Zararlar karşılanmadı. 
AFAD kurum olarak yaklaşık 40 bin lira, Kaynarca Kaymakamlığı da bir o kadar yardımda bulundu. Trilyonla ifade edilen selin zararına karşın 80 bin lira yardım(!) Hİç bir derde deva olmadı. 
Kaynarca'da 250 yoksul ve engelli hemşehrimizin maaşı kesilirken de Murat Kefli bir girişimde bulunmadı. Engelliler derneğinden aldığım bilgiye göre bu rakam daha sonra 500 kişiye yaklaştı. Ailesinin geliri asgari ücreti geçiyor diye maaşları kesilen hemşehrilerimize iktidar partisi sahip çıkmadı. 
Murat Kefli'nin cuma günü yaptığı miting sönük geçti. AKP seçmeni alanda yerini almadı. Bunun önemi var mıdır yokmudur bilemem. Pazar akşamı hep birlikte tanık olacağız. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak