Yüce dengeyi sağlayabilecek mi?
Sedat Balta

Yüce dengeyi sağlayabilecek mi?

YÜCE DENGEYİ SAĞLAYABİLECEK Mİ?
Sakarya'yı yönetenler yaygın olarak Sanayi, Tarım ve Turizm alanlarından birine öncelik vermek yerine her üçünü de kucaklayan bir söyleme sahipler. 
Sakarya Sanayi şehri mi olacak yoksa tarım şehri, turizm şehri mi? Bunların arasında tercihte bulunmak aslında imkansız. Coğrafya kaderimizdir sözünü haklı çıkarırcasına bu 3 özellik bize yapışmış durumda. Sakarya - Kocaeli çizgisinin devamı olarak pazarlara yakın olmasıyla sanayi olmak zorunda. Gölleri, denizi, yaylalarıyla, Acarlar Longozuyla İstanbul'un hafta sonu nefes alacağı doğal güzelliklere sahip. Tarım dersen fındıkta, ayvada, meyvecilikte, büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretiminde başı çekiyor. 
Sakarya'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ziraat Mühendisi olmasının da etkisiyle tarımdaki olanakları daha gördüğünden olacak bu alana özel önem vereceğini söylüyor. 
16 ilçe belediyesinin orkestra şefi olarak Ekrem Yüce 3 sektör arasındaki uyumun başarısından sorumlu bir makamda oturuyor. Üç sektör arasında nasıl bir denge kuracak? Bu dengeyi kurarken gösterilen tepkilere nasıl direnç gösterecek? Ya da gösterebilcek mi? 
Bunları bana düşündüren Ekrem Yüce'nin Sakarya Arı Yetiştirici Birliğini ziyaretinde söylediği, "Sakarya'da bal üretimini artıracağız." 
Bir tarafta sanayi tesisleri tarafından kontrolsüzce kirletilen 4'üncü derece kirlilik oranına ulaşan yani sebze bile sulanması sakıncalı Sakarya nehri. Aynı hoyratlıkla kirlenen havamız, göllerimiz, derelerimiz, doğamız. Arı üreticilerinin en büyük şikayeti arıların ölümüne neden olan zirai ilaçlama. 
Kendi alanlarında uzman profesör 6 bilirkişinin doğaya, derelere, Acarlar Longozune, tarımsal üretime zarar verir diye yargıya sunduğu 4 ayrı bilirkişi raporuna karşın ısrarla diretilen Kaynarca Makineciler Organize Sanayi Bölgesi. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bir Kaynarca ziyaretinde yolunun üstündeki senede 2 ürün alınan 3 bin 150 dönüm tarım alanına kurulmak istenen OSB sahasını ziyaret ederse dediklerimi anlar. 
Ekrem Yüce'nin işi zor tarım, sanayi ve turizm sektörlerinde denge kuracak, uyum içinde Sakarya'nın kalkınması için emek verecek. Kendisine kolaylıklar dilerim. Umarım tarım ve turizm sanayiye kurban edilmez. 
T.C.'DEN RAHATSIZ OLMAK
T.C.'den rahatsız olan AKP Meclis Üyeleri
Karasu Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı'nda CHP ve MHP grubunun Belediye tabelasına T.C. ibaresinin eklenmesi AKP Belediye Meclis Grubu'nun oylarıyla reddedilmiş. 
AKP Meclis Üyesi Zekeriya Durmaz, "Onu asınca ne olacak, herşey hallolacak, borçlar bitecek mi?" diye sormuş. Durmaz'a sormak lazım, partisi PKK ile çözüm süreci yürütürken  T.C. ibarelerinin kalkmasıyla herşey halledilmiş, borçlar bitmiş miydi?
T.C.'den nefret eden PKK'lı teröristlerin duygularını anlıyoruz; çünkü ülkeyi bölmek istiyorlar ve Türk Milleti'nin sembolü T.C'den rahatsız oluyorlar. AKP tabanının da T.C'den rahatsız olmadığını çok iyi biliyorum. Bu durumda AKP'li Meclis üyelerine ne oluyor onu anlamak mümkün değil.  
Böyle düşünebilenlere başka da bir şey demeye tenezzül etmem(!)

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak