Advert
Toçoğlu’nun otomobil fetişizmi
Sedat Balta

Toçoğlu’nun otomobil fetişizmi

Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, basın toplantısında, özetle, “Şehir merkezinde yıkılıp yerine otopark yapmak istediğiniz 3 okulu bırakın, depremde yıkılacak 21 okula bakın” dedi. 

 

2015 Yılında Vali Hüseyin Avni Coş’a verilen brifingte şehirdeki 21 okulun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılması, 39 okulun ise depreme dayanıklı olması için tadilat görmesi gerektiği bilgisi verilmişti. 

 

Ancak o zamandan bu yana hiç bir önlem alınmadığı gibi 2016 yatırım planlarında da bu yönde bir açıklama yer almadı. 

 

Özkoç’un sorduğu net, “Sakaryalıların çocuklarını gönderdiği okulun güvenliğini bilmeye hakkı var?”

 

Kaynarcalıların da çocuklarını gönderdiği okulun güvenliğini bilmeye hakları var. Kaynarca’da okullarımızın depreme karşı güvenliği var mı? Güçlendirme bekleyen okullarımız var mı? Varsa hangileri?

 

Basın özgürlüğünün temelinde halkın haber alma hakkı yatar. Halkın haber alma hakkına saygı gösterin.

 

Aklı başındaki her anne baba şimdi Engin Özkoç’un, “Arabaların güvenliği için okul yıkmaya çalışan sizler çocuklarımızın güvenliği için 21 okulu ne zaman yıkacaksınız?” sorusuna tatmin edici bir yanıt beklemektedir!

 

Çocuğumun gittiği okul güvenli mi? Soru net yanıtı da net olmalı.

 

Kaynarca’da ana cadde ve sokaklarda gelişigüzel park edilmiş, kaldırımları pervasızca, utanmazca işgal eden otomobilleri gördükçe bu ülkede ve azgelişmiş diğer ülkelerde otomobillere, insanlardan daha çok değer verildiğini hatırlar söylenirim(!)

 

Hindistanda ineklere gösterilen saygıdan daha çok saygı görüyor Sakarya’nın otomobilleri. Hintli geçiş önceliğini ineğe veriyor biz otomobile.

 

İnsanoğlu avcı ve toplayıcı çağından, tarım devrimi çağına, oradan sanayi devrimi çağını yaşadı ve bilgi toplumuna geçti. 

 

Türkiye’nin bir ayağı tarım diğeri sanayi çağında olunca yerli otomobil üretimini matah sanan anlayış, atı alanın bilgi çağına geçtiğini bilmediklerinden en önemli hizmetin insana değil otomobile olacağı zannında olabilirler…

 

Traji komik bir durum. Özkoç’un can güvenliği mi, mal güvenliği mi? sorusunu sorduğu gazete manşetinin yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun otopark müjdesi başlıklı haberi…

 

“Sadece yeni bulvarları, şehre yeni giriş kapılarını, köprüleri, bağlantı yollarını, asfalt çalışmalarını ulaşım geleceğimiz için yeterli bulmuyoruz. Katlı otoparklar gibi uzun vadeli yatırımları da şehre kazandırmayı önceliğimiz olarak görüyoruz.” Böyle diyor sayın Toçoğlu önceliği otomobil uygarlığına hizmet. 

 

Otomobil uygarlığı yada otomobil fetişizmi öylesine etkin ki, insanların statülerini dahi belirliyor. 

 

İnsanın güvenli, keyifli ulaşımı olsaydı amaçları toplu taşıma araçlarına gösterilen özensizlik, plansızlık, keyfi yönetim ortadan kalkardı. 

 

Otomobil fetişizmi yerine toplu ulaşıma değer verilseydi Kaynarca otobüsleriyle Adapazarı’na giden çalışan ve öğrencilerin çektiği çile çoktan bitmiş olurdu.

 

Adapazarı merkezinde yolcu taşıyan halk otobüsü standartlarının aynısı 30 kilometre uzaklıktaki Kaynarca otobüslerine de uygulanmazdı.

 

Sayenizde Kaynarca’da ayakta ulaşım zamanı başlıyor. Kaynarca - Adapazarı arasındaki 45 dakika süren yol ayakta yolculuğa uygun mu?

 

Otomotiv sektörüne hizmette sınır tanımıyorsunuz. Aksi halde okulların deprem güvenliğini sağlamak yerine otoparka çevirmek gibi dahiliklerden mahrum kalırdık.  - SEDAT BALTA

 

İletişim için: sedatbalta@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye